سخن روز /
افزایش خرید حمایتی محصولات باغی و کشاورزی در کهگیلویه وبویراحمد / خرید حمایتی بیش از 1600 راس دام سبک و سنگین
1402/06/12
مدیر تعاون روستایی استان کهگیلویه وبویراحمد در گفتگو با کبنا نیوز
افزایش خرید حمایتی محصولات باغی و کشاورزی در کهگیلویه وبویراحمد / خرید حمایتی بیش از 1600 راس دام سبک و سنگین / تعاون روستایی مورد اعتماد کشاورزان و باغداران است / صنایع تبدیلی نیاز اصلی باغداران و کشاورزان کهگیلویه وبویراحمد
مدیر تعاون روستایی استان کهگیلویه وبویراحمد در خصوص خرید حمایتی سیب باغداران، گوجه کاران، زیتون کاران، کشت کدوی آجیلی، ابهامات توزیع آرد روستایی توضیحاتی را ارائه کرد.
 
به گزارش روابط عمومی تعاون روستایی استان کهگیلویه وبویراحمد شجاعی نژاد مدیر تعاون روستایی استان در گفتگو با خبرنگار کبنا نیوز در خصوص خرید حمایتی سیب باغداران، گوجه کاران، زیتون کاران، کشت کدوی آجیلی، ابهامات توزیع آرد روستایی توضیحاتی را ارائه کرد.
شجاعی نژاد به مناسبت هفته دولت در خصوص عملکرد تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در بحث میوه شب عید از نظر تأمین و کیفیت میوه جزو سه استان برتر کشور بودیم.
وی افزود: در سنوات گذشته خرید، نگهداری و توزیع میوه بر عهده دولت بود ولی در این دولت بحث برون سپاری به تعاونی ها اجرایی شد.

شجاعی نزاد  با بیان اینکه تعاون روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد نقش حمایتی در خرید محصول سیب باغداران داشته، افزود: قیمت 6 هزار تومانی سیب باغدار را تا 15 هزار تومان بالا آوردیم و از این جهت باغداران حمایت خوبی شدند.

صادرات سیب به اصفهان و خراسان رضوی

شجاعی نژاد با اشاره به صادرات میوه به استان های تولیدکننده اظهار کرد: 240 تن سیب درجه یک به استان اصفهان و 26 تن به استان خراسان رضوی صادر کردیم.
وی درخصوص اقدامات موثر خرید دام مازاد عشایر گفت: قریب به یک هزار و 614 رأس دام سبک و سنگین در سال گذشته از عشایر خرید کردیم، که در نیمه دوم سال 1401 این تولیدات در بازار کشور توزیع شد.

مدیر تعاون روستایی کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه جزو چند استانی بودیم که محصول زیتون‌داران را خریداری کردیم، افزود: 1600 کیلوگرم روغن استحصالی از محصول زیتون باغداران استان تولید شد.

شجاعی نژاد با اشاره به مشکل مازاد تولیدات باغداری و کشاورزی گفت: کارگاه های تولید روغن زیتون در استان ظرفیت پایینی برای تولید دارند و امیدواریم با احداث صنایع تبدیلی بتوانیم محصول بیشتری را از باغداران خریداری کنیم.

پرداخت 98 درصد مطالبات گندم کاران

مدیر تعاون روستایی کهگیلویه وبویراحمد گفت: در سفر ریاست جمهوری توانستیم ما به التفاوت افزایش قیمت فروش گندم را مطالبه کنیم و بیش از 98 درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شد.
شجاعی با بیان اینکه از 130 هزار تن سیب تولیدی استان، 30 هزار تن درجه سه و صنعتی است، افزود:  احداث کارخانه تولید پوره سیب و گوجه فرنگی یکی از اولویت هایی بود که در سفر ریاست جمهوری تصویب شد.

شجاعی نزاد بیان کرد: قریب 100 هزار تن در شهرهای گرمسیری تولید گوجه داریم، و کارخانه تولید پوره گوجه فرنگی یکی از نیازهای استان است.

وی گفت: کارخانه سورتینگ و جداسازی میوه و کارخانه سبدسازی یکی از نیازهای مهم بخش کشاورزی استان است و امیدواریم بتوانیم این کارخانه را در استان احداث کنیم.
شجاعی نزاد با بیان اینکه دلال بخشی از بازار است، چرا که تعاون روستایی توانایی خرید همه محصول کشاورزی و باغداری را ندارد، افزود: همیشه تعامل میان تعاون روستایی، جهاد کشاورزی و باغداران وجود دارد، و شبکه تعاون روستایی مورد اعتماد کشاورزان است، در حالی که دلالان بخاطر سود خود ممکن است دست به هر کاری بزنند، اول اعتماد باغدار را جلب می کنند و بعد از گرفتن پول مشخص نیست که چه اتفاقی می افتد. 
شجاعی نژاد در خصوص برنامه تعاون روستایی در سال جدید برای حمایت از باغداران گفت: امسال نیز برنامه ما این است که رشد 2 برابری قیمت به نفع تولیدکننده را داشته باشیم.
وی گفت: عدم حسابرسی به موقع شرکت ها و تعاونی ها یکی از معضلاتی بود که ما به آن ورود کرده و آن را در اولویت قرار دادیم.
شجاعی نژاد اضافه کرد: برای اولین بار با هماهنگی هایی که انجام گرفت 136 دستگاه کمباین در ابتدای برداشت گندم وارد استان شد و امسال با وجود افزایش دوبرابری تولید گندم ، در برداشت مشکلی نداشتیم.

کشت کدو آجیلی در کهگیلویه و چرام

شجاعی نژاد با رویکرد توسعه محصولات به‌صرفه و کم آب بر گفت: کشاورزان بجای کشت برخی محصولات جالیزی آب بر مثل هندوانه که کشش بازار خوبی ندارد، می توانند محصولاتی مثل کدوی آجیلی را کشت کنند، دستگاه مخصوص این محصول توسط تعاون روستایی خریداری شده و امسال حدود 200 هکتار از اراضی چرام و کهگیلویه زیر کشت کدوی آجیلی رفته است.
مدیر تعاون روستایی کهگیلویه وبویراحمد افزود: تولیدکنندگان بسیار راضی هستند،  چون فاصله کاشت تا برداشت کوتاه است، و با توجه به در اختیار گذاشتن دستگاه، به ازای هر هکتاری یک میلیون تومان نسبت به بخش خصوصی قیمت کشت، ارزان تر پای کشاورز می افتد. از طرفی این محصول روی دست کشاورز نمی ماند‌ و خراب نمی شود.

خرید حمایتی محصول گوجه کاران

شجاعی نزاد در خصوص طرح حمایت دولت از گوجه کاران گفت: در این دولت اولین بار در سال 1400،  چهارده هزار تن گوجه با طرح حمایتی دولت برداشت و خریداری شد. در سال گذشته بصورت رندوم به خرید گوجه کشاورزان ورود کردیم و از بابت فروش محصول، گوجه کاران تحت حمایت دولت قرار گرفتند.

وی گفت: برای برداشت پاییزه مکاتبات لازم صورت گرفته است که بتوانیم در صورت ایجاد ضرر و زیان، خرید حمایتی را انجام دهیم. 

افزایش سهمیه آرد خانه پزی

شجاعی نژاد در خصوص توزیع آرد روستایی گفت: یکی از مشکلات توزیع آرد روستایی یا خانه پزی ایجاد انحراف در سهمیه  است، به همین دلیل برای راستی ازمایی، کسانی که در روستا سکونت دارند در سامانه ثبت شدند.

مدیر تعاون روستایی کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به افزایش سهمیه آرد خانه پزی گفت: در سال 1401، پانزده هزار و 300 تن آرد در روستاها توزیع کردیم و با پیگیری های صورت گرفته 500 تن ارد به سهمیه روستاییان اضافه شده است.

شجاعی نژاد ادامه داد: به ازای هر عضو خانوار در ماه 7 کیلو آرد توزیع می شود و به دلیل اینکه کیسه های آرد 40 کیلویی هستند، گاهی اوقات وقتی ماه اول آرد کمتری به یک خانواده می رسد، ماه بعد حجم آرد افزایش می یابد و جبران می شود. 

رضایت روستاییان در خصوص توزیع سوخت
 
شجاعی نژاد درخصوص توزیع سوخت عنوان کرد: در سال 1401 قبل از شروع فصل سرما با هماهنگی مدیرعامل محترم شرکت پخش فرآورده های نفتی سهمیه نقاط صعب العبور  و دوردست توزیع شد، و با این تدبیر هیچ گونه اعتراضی درخصوص توزیع سوخت نداشتیم.
وی گفت: قبل از این دولت ظرفیت سردخانه های استان 12 هزار تن بوده که در دولت سیزدهم به بیش از 32 هزار تن رسیده است.

مستندسازی املاک و مستغلات تعاون روستایی

شجاعی نژاد درخصوص املاک و مستغلات تعاون روستایی گفت: یکی از مشکلات اساسی در استان ما عدم شفاف سازی اراضی تعاون روستایی بوده که از سال گذشته شروع به مستندسازی املاک کرده ایم.

وی افزود: در مکاتبه با رئیس کل محترم دادگستری استان درخصوص تعیین وضعیت املاک شبکه تعاون روستایی تعداد 13 شعبه ویژه حقوقی و کیفری جهت رسیدگی به شکایات تعاون روستایی اختصاص داده شد که جا دارد از رئیس کل محترم دادگستری و معاونین محترم ایشان تشکر و قدردانی داشته باشم
.
30 میلیارد ریال صرف تعمیر سردخانه های استان شد

وی افزود: در خصوص اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای از ابتدای این دولت تا پایان سال 1401 برای اولین بار قریب 30 میلیارد ریال جهت تعمیر و تکمیل انبارها و سردخانه نگهداری محصولات کشاورزی اختصاص داده شد که کمک موثری در کاهش محصولات کشاورزی را بهمراه داشته و در سال جاری نیز تاکنون اعتبارات خوبی نیز در این خصوص تحت عنوان تعمیر ، تجهیز و تکمیل نیز اختصاص داده شده است.
تعداد مشاهده خبر265 بار
تصاویر مرتبط


  RatingTitle
  :0 :0
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  Powered by DorsaPortal